Rozpoznawanie emocji u innych, czyli empatia opiera się o świadomość własnych uczuć. Im bardziej jesteśmy otwarci na własne emocje tym lepiej odczytujemy uczucia innych osób. Empatia jest fundamentalną umiejętnością obcowania z ludźmi. Zdolność ta, polegająca na umiejętności utożsamiania się z innymi osobami i przeżywanie ich uczuć, jest bardzo przydatna w wielu dziedzinach życia, od sprzedaży i zarządzania poczynając, poprzez nawiązywanie romansów po sprawowanie obowiązków rodzicielskich. Osoby posiadające dobrze rozwiniętą zdolność empatii są bardzej wyczulone na subtelne sygnały społeczne wskazujące, czego chcą inni lub czego im potrzeba. Brak empatii występuje u psychopatycznych przestępców, gwałcicieli, itp.
Osoby cechujące się dużym poziomem empatii sprawdzają sie w zawodach wymagającch troskliwości i opieki nad innymi oraz w zarządzaniu, są lepszymi nauczycielami i sprzedawcami.
Pojawiającym się w nas emocjom rzadko dajemy wyraz słowny. O wiele częściej okazujemy je w inny sposób. Kluczem do wyczucia emocji innej osoby jest zdolność odczytywania sygnałów niewerbalnych: tonu głosu, gestu, wyrazu twarzy itp. Korzyści płynące z umiejętności odczytywania emocji z sygnałów niewerbalnych to: